Българските жени са направили 5 338 аборта в страната само за три месеца – от март до юни тази година, предаде репортер на БГНЕС.
Както и в предходното тримесечие, рекордьор по извършени аборти е столицата, като за близо 90 календарни дни са извършени 907 аборта, което прави по над десет прекъсвания на бременности дневно, сочат данни на Националния център по обществено здраве и анализи.
Това поставя
България на челно място по брой извършени аборти в Европейския съюз.
Веднага след столицата в негативната статистика по брой на загубени бебета се нарежда Пловдив с 541 аборта, а на трето място е Бургас с 386 прекъснати бременности.
Статистиката на Националния център по обществено здраве и анализи разделя жените, извършили аборт, по възрастови групи.
Във възрастовата група на момичета под 15-годишна възраст впечатление прави Пазарджик, където 9 тийнейджърки са прекъснали бременността си. Във възрастовата група от 15 до 19 години, 25 момичета в Пазарджик доброволно са направили аборт. В столицата девойките, умишлено убили зародишите си, са 29.
Стара Загора и областта също са първенци по брой доброволни манипулации сред момичетата до 19 години, като там броят на прекъснатите нежелани бременности за второто тримесечие на годината са 25.
За цялата страна абортите на тийнейджърки под 15 години са 33, а в групата до 19-годишна възраст прекъснатите бременности са 485.
От всички загубени бебета в страната,
повече от половината бременности – над 3300, са прекъснати по желание на жените, законно.
Статистиката на центъра, обаче, не включва незаконните аборти, които се извършват извън регламентираните медицински заведения.
Най-много аборти по медицински показания са направили българки над 30-годишна възраст, като те са общо 2661 от всички манипулации в страната.
Най-малко аборти се извършват във Видин (41), Габрово (67), Кърджали (71), Ловеч (57), Монтана (37), Перник (53), Разград (57), Смолян (35), и Шумен (95).
Най-малко аборти по желание са извършени в Монтана (3), Смолян (6), и Видин (16).
Спонтанни аборти са направили над 1500 българки, предимно във възраст над 30 години. Най-често такъв тип прекъсване на бременност се е случвала в столицата и в Пловдив.
За второто тримесечие на годината броят аборти намалява с близо 500 спрямо този за първото тримесечие, когато над 5 800 българки прекъснаха бременността си. Очаква се до края на годината броят на неродените българчета да достигне над 25 хиляди.
За сравнение, през 1948 година в страната са родени близо 176 хиляди души, и не е извършен нито един аборт. Според закон от 1896 г. абортите са били забранени и всеки лекар, който е извършвал такава манипулация, е оставал без права. Статистиката продължава по същия начин и в следващите 5 години.
През 1956 година прекъсването на бременност по желание става законно и без санкции. В следващите години абортите рязко скачат, като статистиката отбелязва своя пик през 70-те години, когато – например, през 1972 г., в България са родени близо 131 хиляди души, а абортите за същата година са над 154 хиляди.
От 2013 година насам всяка година се раждат по около 60 хиляди български бебета, а абортите са над 25 хиляди годишно.
Снимка: БГНЕС