Месец август е към своя край и трескавата подготовка на учениците за първият учебен ден вече тече. Много вълнуващо за родителите е изпращането на първокласник в училище. Моментът е на промяна, на настъпване на ново и различно събитие. За родителите това са нови грижи и подготовка.
Детските психолози и педагози отбелязват, че тръгването в първи клас е доста стресиращ момент в живота. От това, доколко успешно първокласникът ще се адаптира към училището, зависи само и единствено от отношението, което е получавал до сега, както и от дисциплината. Много често децата пропускат голяма част от детската градина, дали защото родителите смятат, че не е важна или с уважителна причина, за съжаление после това се отразява на детето. По този начин училището се превръща в първото място, което детето се налага да посещава сериозно и често пъти това може да го доведе до уплаха.
Как трябва един родител да се държи с детето си точно във времето преди дългоочаквания 15-ти септември, ценни съвети получихме от началната учителка в Основно училище “Иван Вазов” Благовеста Ангелова:
“Всъщност подготовката и нагласата за детето в първи клас започват доста преди първия звънец на 15-ти септември. Още от детската градина детето придобива някои навици, необходими му и в училище като например четенето на книжки и образователни игри. С наближаването на първия звънец около бъдещия ученик започва подготовка, която трябва да бъде полезна не само за детето, но и за неговите родители. Децата винаги усещат, ако се крият от тях тревоги и притеснения. Затова е важно родителят да говори с тях честно и откровено и да обясни на детето какво го очаква наистина в училище. Не е необходимо да представя училището като място, на което само се учи и седи. В училище има разнообразни часове, с които детето ще се забавлява и ще учи. Никак не е необходимо родителите да учат децата си на нещо през лятото, ходейки на детска градина те са натрупали една достатъчно добра основа, а нашата работа в училище е да я продължим. Нека децата имат едно пълноценно и безгрижно лято, а с училището ще се захванат през септември.”
Основната цел е детето да си изгради навици за учене през останалата част от живота, а не просто да ходи на училище и да мисли, че това е само по задължение. Ползата, която училището носи, не е в самите знания, а най-вече в развиването на навици за усвояването им, смята Елица Дионисиева, майка на първокласник:
“Вече почти сме се подготвили с каквото необходимо да се приготвим, за да започне синът ми първи клас. Не попадаме в семействата, които е възможно да се възползват от помощите за първокласници, но е напълно нормално да се подпомагат семействата, които наистина имат нужда. Според мен сумата, която е необходима, за да изпратим детето си на училище възлиза около една минимална заплата, като тук включвам дрехи, обувки, тетрадки и всичко, но съм сигурна, че всеки сам решава каква сума трябва да отдели. Самата аз карах детето си да учи и да пише през лятото, докато не разбрах, че не трябва, защото аз мога да го науча по един начин и после да му е трудно, затова спрях. Смятам, че не трябва да носи на училище смартфон, който да му отвлича вниманието. По-добре е да е обикновен телефон, с който просто да имаш връзка с него. Притеснен е, но се надявам, че всичко това ще премине, смятаме да посещава и занималня, както и ще се храни на училище, за да може това, което не е усвоено в час, веднага да може да се реагира.”
A сега е време да си припомним, че имаме още седмици до заветното начало на учебната година. Нека малчуганите играят на воля, а родителите да се успокоят, защото 15-ти септември е просто ден като всеки друг.
Източник: БНР