„Следващата учебна година трябва да стартира присъствено, но по всяко време е възможно да се наложи превключване от реално към онлайн обучение. Децата, поставени под карантина, ще могат да се включват в реалната класна стая чрез виртуална такава”.

Това заяви образователният министър Красимир Вълчев по време на конференция „Образование от А до #. Иновативното училище”.

monsieur bobo vratsa

Конференцията е на тема дискусия за бъдещето на електронното образование. Тя среща експертните мнения на директори на училища, ректори на университети, представители на европейските и българските институции, както и на бизнеса, който предлага технологични решения.

Участие в нея взе и българският еврокомисар Мария Габриел с ресор “Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж”, кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, председателят на Комисията по образованието и науката при Народното събрание Милена Дамянова.

Вълчев подчерта, че за децата, особено по-малките, е важно и полезно да присъстват в училище, а не да прекарват дълги часове пред електронните устройства.

„Не трябва да се превъзнасяме по онлайн обучението”, смята той.

Според него българските ученици трябва да бъдат максимално добре подготвени що се отнася до цифровата активност.

Министърът благодари на всички учители и на служителите в образователните институции за усилията, които положиха, за да свършат работата си добре в извънредните условия на пандемия.

„Много от децата не бяха обхванати от дистанционното обучение заради липса на отношение от страна на родителите”, каза още Вълчев.

От своя страна еврокомисарът Мария Габриел сподели, че повишаването на цифровите умения, адаптиране на учебното съдържание и ранният достъп до онлайн обучението са важни въпроси за всяка държава от ЕС.

„През последните месеци имахме възможност да обменим опит в рамките на видеоконференции, които проведохме с министрите на образованието. Тази криза тласна образователните институции към цифрово обучение. За мнозина това беше нов опит, а за други надграждане на наученото. Много е важно да не губим от поглед научените уроци. Оценявам обмена на добра практики между държавите членки. Тази криза ни показа, че имаме още работа“, каза тя.

Според нея трябва да се направи по-голям достъпа на учителите до обучение за преподаване онлайн.

„Важно е да работим за материално оборудване. Имаме деца, които не разполагат с необходимите цифрови устройства. Трудно беше и за родителите, които играят важна роля в онлайн обучението“, поясни Габриел.

„Образователната общност трябваше да се справи с ученето в много различен контекст. Този период може да доведе до рискове – от преждевременно напускане на училище. Ще работим за повече свързаност и по-добра инфраструктура. Ще поставим акцент върху  креативното мислене”, каза Мария Габриел.

„Технологиите сами по себе си не променят нещата, но технологиите в ръцете на преподавател, който умее да борави с тях, дават положителен тласък на образователния  процес”, заключи българският еврокомисар.