„Надяваме се бизнесът през 2021 г. да продължи възстановяването, започнало през третото тримесечие на тази година и спряло през четвъртото.

monsieur bobo vratsa

Който е загубил 10% през 2020 г., ще възстанови 5% през 2021 и още 5% през 2022 година”.

Тази прогноза направи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев пред БНР

„Туризмът, въздушният транспорт и търговията ще се възстановяват по-бавно от индустрията”, смята Велев.

Той изтъкна, че освен затворените бизнеси, има тежко пострадали, които не са спрени със заповед, но до тях мерките не стигат, защото 60/40 е неприложима, а подкрепа на фиксираните разходи няма.

„Показателят не трябва да е кодът на икономическата дейност, а спадът на продажбите. Европейската комисия казва, че ако спадът е повече от 30%, тогава компаниите могат да бъдат подкрепени за фиксираните им, за условно постоянните им разходи“, посочи Велев.

На извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество днес бизнесът, синдикатите и представителите на правителството ще обсъждат продължаването на мярката 60/40.

Тристранният съвет заседава извънредно днес

„Мярката така и не можа да надхвърли обхвата от 10% за разлика от други европейски страни”, коментира Велев.

Според него това е така заради два сериозни недостатъка – единият е доплащането от предприятието на 40% плюс осигуровките върху тях – още 19%, от приходи, които не съществуват.

Така тези, които имат най-голяма нужда, нямат възможност да я използват, защото не разполагат с тези 40%.

Вторият фактор е, че много предприятия не могат да поемат ангажимент за запазване на заетостта в тази неясна обстановка.

„Забавяне в изплащането има по линия на Оперативната програма за иновации и конкурентоспособност, където все още не са изплатени всички средства за микрофирмите – от 3 до 10 000, а за средните предприятия все още има само класиране“, поясни Васил Велев и допълни, че при запазването на заетостта няма забавяне, а само лош дизайн.