Нов механизъм за финансиране на болниците в периода на кризата с коронавируса предлагат управляващите.

monsieur bobo vratsa

„Безспорно  заради мерките, които се наложиха, извънболничната помощ и специализираната извънболнична помощ, и денталните кабинети са с ограничени действия и е възможно заработката им да бъде значително по-малка през този период. Тази заработка няма да бъде отчетена при финансирането на лечебните заведения в условията на криза.“

Това заяви от трибуната в НС финансовият министър Владислав Горанов.

„За този период финансирането се сведе до 85% от средномесечната заработка на тези лечебни заведения и на договорните партньори въобще, и от извънболничната помощ, и от денталната.

Защо 85%? Защо не 100%?

Направена е преценка, че лимитирането в дейността би следвало да доведе до някакъв елемент на спестяване от клиничните пътеки, заради обстоятелството, че всъщност не е извършвана реална медицинска дейност в тези лечебни заведения”, обясни в парламента финансовият министър Владислав Горанов.

Той бе категоричен, че новият модел е съгласуван с Българския лекарски съюз (БЛС) и предстои да бъде въведен след преподписване на Националния рамков договор (НРД).

В момента темата се обсъжда и на заседание на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

„По този начин ще се гарантира функционирането на лечебните заведения и временно ще се дерогира принципът, на който обичайно функционират договорните партньори на НЗОК”, обясни Горанов.