Утре, в деня на изборите – 29 октомври, се връщаме към астрономическото време. В 4 сутринта преместваме стрелките с час назад. Следващата смяна на времето ще бъде в последната неделя на март 2024.

monsieur bobo vratsa

Смята се, че това връщане с един час назад не действа толкова стресово на организма, колкото промяната с час напред, когато на практика се лишаваме от един час сън.

Всъщност този един допълнителен час сън е само печалба за първата нощ на смяната на времето. На сутринта след промяната много хора се чувстват по-отпочинали, но истината е, че отнема време на биологичния ни часовник да се настрои на новата вълна.

А това може да доведе до различни проблеми със съня и по-трудно заспиване, както и до по-сериозни проблеми като колебания в кръвното налягане.

Част от страничните ефекти, които човек може да изпита след смяната на времето и проблемите със съня, са нервност, раздразнителност, намалена концентрация, по-ниска трудоспобност, понижено настроение и други.

Към това се добавят и психологическите ефекти от по-ранното стъмване и по-оскъдната слънчева светлина.

Неслучайно се смята, че есента е време на депресивни настроения, а вкарването на стресов фактор като смяната на часа, заради която вече се стъмва в 6 вечерта… определено не помага.