Всяка година, през третата неделя на месец май, светът отбелязва Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН.

Поради пандемията от COVID-19 и необходимостта всички ние да пазим здравето на хората от най-рисковите категории, сред които са и живеещите с вируса на ХИВ/СПИН,  тази година всеки, който иска да се включи в отбелязването на Деня за съпричастност, може да го направи,

като тази вечер (17 май), в 21.00 часа, постави на прозореца запалена свещичка или друга светлина в знак на солидарност.

Инициативата е на Министерство на здравеопазването.

В България Международният ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН се отбелязва от 1992 година. Тази година инициативата ще премине под мотото:

„ХИВ – помним, действаме, продължаваме”.

За първи път Международният ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН се отбелязва в Сан Франциско и Ню Йорк през 1983 г., когато все още се знае твърде малко за болестта. Днес в инициативата участват над 1 200 организации в 115 държави, като тя е повод хората от различни страни по света да заговорят за СПИН. Целта е както повишаване на информираността и чувствителността към темата, така и ограничаване на свързаната с ХИВ стигма и ангажиране на повече хора в борбата срещу СПИН.

По данни на „Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН” от началото на годината до 13 май 2020 г. са открити нови 83 ХИВ – серопозитивни лица, с което регистрираните носители на ХИВ в страната от 1986 г. до сега са 3 367. Над 90% от новорегистрираните са се инфектирали по сексуален път, над 8% – при инжекционна употреба на наркотици. Броят на починалите от ХИВ /СПИН през 2019 г. е 38 лица.

Към 31 март 2020 г. общо 1 745 лица с ХИВ се проследяват в секторите за лечение на пациентите с ХИВ/СПИН.

снимка: semiswede.com