Site icon Zov News – Новините от Северозападна България

Епидемиолог: Трябва да се изследват хора с пневмонии, няма смисъл да се тестват здрави

В борбата с новия коронавирус винаманието на лекарите трябва да бъде съсредоточено върху хората с тежка пневмония.

Според епидемиологът д-р Мира Кожухарова няма смисъл да се изследват хора, които са здрави, защото вирусът вече е тук. Тя увери, че в такива случаи, когато няма ваксина, най-добрата мярка е самоизолацията. 

„Виждаме най-тежките форми-масовото разпространение не го виждаме, защото младите хора го карат почти на крак, безсимптомно“, каза тя.

Според нея идеята в момента е да се намали загубата, но предстои да се види пикът на заболели в страната. 

Все още няма информация дали вирусът, преминал веднъж, може да се завърне втори път. Досега такъв тип епидемии са отшумявали с настъпването на летния сезон и покачването на температурите, но епидемиологът не може да бъде сигурен, дали и с този ще се случи същото.

„До 10 седмици би трябвало да видим заничетелно понижение на разпространението“, смята Кожухарова.

Относно тезата, която се появи в съобщение в Twitter на френския здравен министър Олиеве Веран, който посъветва да се взима парацетамол, а не ибупрофен или кортизол, тя увери, че все още няма никакви официални данни.

„Има статия в списание Lancet по темата, но тя е хипотеза. Хипотезата е базирана на следното – че коронавирусът атакува клетките посредством ензима ACE2, който се синтезира от епителните клетки на белия дроб, червата, бъбреците и кръвоносните съдове. Синтезирането на този ензим е засилено при болни от диабет тип 1 и диабет тип 2. Ензимът може да се синтезира в допълнително количество от приема на ибупрофен, а това да благоприятства заразата с COVID-19. Изрично обаче се подчертава, че това е хипотеза, която още не е научно доказана!“

Идеята: на клетъчната повърхност има така наречените АСЕ рецептори, към които се свързва АСЕ ензимът. Именно тези рецептори коронавирусът използва за проникване в клетките. АСЕ инхибиторите прехващат АСЕ ензима, АСЕ рецепторите остават свободни и вирусите могат да проникнат по-лесно. Клетките дори могат да увеличат броя на рецепторите, когато ензимът е в капан. Това би дало повече шанс на вирусите да влязат в клетката.

Епидемиологът посочи, че вирусът може да издържа от няколко часа до няколко дни. Ние не можем да бъде сигурни, кога вирусът ще попадне някъде и затова трябва да внимававе с контактите и повърхностите, които пипаме.

Exit mobile version