Site icon Zov News – Новините от Северозападна България

Вижте по коя пътека ще лекуват COVID-19

Клинична пътека №104 „Диагностика и лечение на контагиозни вирусни и бактериални заболявания – остро протичащи, с усложнения“ е определена за диагностика, лечение на заболели с COVID-19 лица и въвеждане на карантинен режим за контактни лица с COVID-19.

Две са здравните заведения, които към момента имат сключен договор с РЗОК-Враца по тази пътека – МБАЛ „Христо Ботев“ във Враца и МБАЛ-Бяла Слатина.

Останалите лечебни заведения, които не са договорили КП №104, ще им бъде разрешено да сключат договор по тази клинична пътека само в рамките на обявеното извънредно положение за случаите на пациент, за които се установи, че е с това заболяване.

Преди сключването на анекс тези лечебни заведения трябва да попълнят декларация, с която да удостоверят, че са създали необходимите минимални условия за диагностика, лечение и карантина на случаи с COVID-19 по КП №104 при спазване на противоепидемичните изисквания.

Всички лечебни заведения за болнична помощ на територията на област Враца са уведомени за тези условия, както и за реда за прилагане на диагностични и лечебни процедури и отчитане на дейността по тази КП.

В заповед на Министъра на здравеопазването от 27 март т.г. са посочени също така лечебните заведения за болнична помощ в страната, които да извършват лечение и наблюдения на пациенти с COVID-19.

За област Враца това са 7 лечебни заведения с общо 192 леглаМБАЛ „Христо Ботев“ във Враца с 30 легла в отделение за вътрешни болести, МБАЛ-Бяла Слатина с 24 легла в отделенията за вътрешни и инфекциозни болести, МБАЛ „Св. Иван Рилски“-Козлодуй с 34 легла във вътрешно отделение, Специализираната болница за активно лечение на пнемво-фтизиатрични заболявания във Враца с 60 легла, Първа частна МБАЛ-Враца с 23 легла в отделение за вътрешни болести и МБАЛ-Мездра с 21 легла в отделение по вътрешни болести.

В случаите на пациенти с усложнения и необходимост от интензивно лечение, пациентите се превеждат в отделенията по анестезиология и интензивно лечение на болниците. Посочените в заповедта на Министъра на здравеопазването структури за интензивно лечение в област Враца са 4 – това са МБАЛ-Бяла Слатина, МБАЛ-Мездра и Първа частна МБАЛ-Враца съответно с по 6 легла и МБАЛ „Христо Ботев“-Враца с 10 легла за интензивно лечение, като за особено тежки случаи пациентите ще бъдат лекувани по клинична процедура №3 „Интензивно лечение, мониторинг и интензивни грижи с механична вентилация и/или парентерално хранене“ и по клинична процедура №4 „Интензивно лечение, мониторинг и интензивни грижи без механична вентилация и/или парентерално хранене“.

Exit mobile version