„Ситуацията е безпрецедентна в България в момента. Ветеринарните власти са изправени пред едно заболяване, което е безпрецедентно. То е унищожително за цял един отрасъл.”
Това каза за африканската чума по свинете в предаването „Тази сутрин” на БТВ микробиологът проф. Христо Найденски. Всичко това според налага много строги мерки между които и непопулярните, които се прилагат в момента. Целта е минимизиране на щетите, обясни специалистът. Сериозен проблем е това, че има случаи, в които
преболедували и оцелели животни остават заразоносители,
което маскира веригата на разпространението. Затова в рамките на няколко години ние ще бъдем ендемична страна по отношение на чумата, обясни професор Христо Найденски. Причините за появата на болестта в България според експерта са много. Единият е естественият, с който вирусът се разпространява – диви свине, насекоми, меки кърлежи.
Има положителни проби от опити, провеждани дори с оборни мухи и комари,
при които заразените с вируса насекоми го пренасят върху свинете при ухапване. Перспективата според учения е закономерна – заболяването да достигне своя пик и след като задържи и заради намалялата популация на приемници, тя да започне постепенно да затихва. Най-лошото обаче е в това, че ще се наложи рестартиране на целия отрасъл, което ще отнеме години.
Още по-песимистично звучат прогнозите му, че възстановяването ще става трудно заради намалялото поголовие и при това ще се прави в сложна епизоотична обстановка, защото вирусът ще го има.
Индустриалците твърдят, че 30% от българското свинепроизводство вече са унищожени. Загубите към момента възлизат на 2 милиарда лева.
Експертът на Асоциацията на месопреработвателите в България Кирил Вътев пък заяви в студиото, че към момента е застрашен целия отрасъл. Една от причините е липсата на т.н. пологоловие т.е. намалелият брой на прасетата. Според специалиста до Коледа заради чумата цената на свинското месо на пазара ще скочи с около 50 процента. Към момента е факт поскъпване, че от началото на годината до момента цената се е покачила с 35% в целия ЕС. Заради епизоотичната обстановка у нас и заради факта, че в Китай, която е най-големият производител на свинско месо в света също има чума се очаква до края на 2019 година цената да се вдигне с още 15 на 100.
От началото на заразата досега у нас са евтанизирани над 60 000 свине. До месец бройката им ще надхвърли 100 000. Вносното свинско месо, което се използва предимно за колбаси пък вече е поскъпнало с 35%.