По последна информация боклукът на “Рецикла” трябваше да бъде върнат в Италия, но и това не се случи, въпреки че  фирмата “Еко Ре”, чийто управител твърдеше, че няма нищо общо с италианския боклук е търсила помощ за превоза на отпадъците обратно към Италия.

Не е известно към този момент МОСВ да прави опити тонер касетите да бъдат изкарани от града.

Историята

Едни фирми си прехвърлят боклуци, а МОСВ си трае

На 04.01.2020 г. и 06.01.2020 г. от РИОСВ Враца са извършени проверки на складова площ, находяща се в гр. Враца, собственост на фирма „Присма 1“ ЕООД, от които се констатира наличие на около 50 т негодни за употреба тонер касети, които са складирани от началото на м. декември 2019 г. За проверяваната складова площ няма издавани разрешителни или регистрационни документи за извършване на дейности с отпадъци.

Фирма „Присма 1“ ЕООД е отдала под наем въпросната складова площ на  фирма „Рецикла“ ЕООД.

Съгласно представени документи за трансграничен превоз по Регламент (ЕО) 1013/2006 изпращач на отпадъка е италианска фирма „ONLINE SERVICE”, а получател е фирма „Еко Ре“ ЕООД.

Съгласно представен договор получател на отпадъка е фирма „Рецикла“ ЕООД, което е недопустимо, съгласно Регламент (ЕО) 1013/2006, защото е регистрирана единствено като търговец и брокер на отпадъци и не притежава документ по чл. 35 от Закон за управление на отпадъците.

Фирмата получател на отпадъците – „ЕКО РЕ“ ЕООД има разрешение за извършване на дейности с отпадъци, издадено от РИОСВ-Враца.

Пред “Зов нюз” обаче, собственикът на фирмата излъга обществеността, че няма нищо общо с внесените италиански боклуци.

На 17.01.2020 г. от РИОСВ-Враца е извършена проверка на фирма „ЕКО РЕ“ ЕООД, на площадка на дружеството на територията на гр. Мизия и е съставен акт за установяване на административно нарушение и е издадено наказателно постановление за предаването на отпадъците на лица, които не притежават разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл. 35 от Закона за управление на отпадъците. Наложена е санкция в размер на 10 000 /десет хиляди/ лева.

На 07.02.2020 г. е направено предписание на фирма „Рецикла“ ЕООД да проведе изпитване на отпадъка с цел установяване наличието или липсата на опасни свойства.

Забележете, не на независим експерт, а на фирма “Рецикла”.

Пред медиите все още не е показан документ, който да убеди обществеността, че тоновете тонер касети са безопасни за здравето на населението. 

Питаме министър Димитров, коя е последната версия за изнасянето на италианския боклук от града и кога реално ще се случи това?

Питаме го също, ако е вярна пуснатата преди няколко месеца в пространството информация, че от италианска фирма „ONLINE SERVICE” търсят подходящо място в България, за да преместят боклук, който вече не е техен, какви обвързаности и с кого от българска страна  имат  „ONLINE SERVICE”?

Фирма “Еко Ре” ООД нашумя преди няколко години с тонове опасен боклук, складиран нелегално в закрития завод за хартия в Мизия, които пък са били изпратени там от ТЕЦ “Република”.
Когато стана известен случаят със складираните в Мизия отпадъци, от РИОСВ във Враца потулиха случая и отказаха да съобщят публично резултатите от извършената проверка за складираните там, наред с другите отпадъци и опасни химикали, като хлороформ и сярна киселина в банки.
В корозирали банки пък имаше оцетен анхидрид, който е прекурсор за хероин. След като за случая се зашумя, тоновете опасни химикали тихомълком и поетапно бяха транспортирани в неизвестна посока извън Мизия. Всичко това бе извършено за сметка на държавния бюджет, твърдят източници на медията.

Кои са “Рецикла”

Фирмата е със 100 лв. капитал и е регистрирана на 27 октомври 2016 г. с адрес София,  р-н Витоша, ж.к. “Бъкстон”, бл. 21, вх. Ж, ет. 5, ап. 114.

На този адрес обаче има регистрирани още 38 фирми, което на практика прави невъзможна кореспонденцията между институциите и фирмата.

Дейността на Рецикла ЕООД е “търговска и брокерска дейност с отпадъци; съхранение и третиране на отпадъци, както и всяка друга дейност, незабранена със закон (за тези, изискващи лиценз или разрешително – след изваждането му)”.

Консултантът Кралев и упълномощеният Трингов са съдружници в друга фирма- “Промаш трейд” с дейност – производство на хидро и топлоизолации, както и производство и търговия с минерални деривати.

Трингов е партньор и управител в “Просервиз-НТ” ООД, с която от 2007 до 2014 г. участва в обществени поръчки на Министерството на околната среда и водите и др. на стойност 3 854 280,60 лв.