Директорът на ОУ “Св. Иван Рилски” – Бойко Свиленов и преподаватели от училището гостуваха в ИОУ “Васил Левски”- град Враца, във връзка с националната програма „Иновации в действие“, по която двете училища си партнират и благодарение, на която те обменят опит и добри практики, за да бъдат оптимално полезни и ефективни в обучението на своите ученици.
Това е втората среща между двете училища тази седмица. Първата бе проведена в ОУ “Св. Иван Рилски”, когато представители на врачанското училище гостуваха там.
“Изключително впечатлен съм от това, което колегите видяха и споделиха при посещението в ОУ “Св. Иван Рилски” в Перник.” – коментира директорът на ИОУ “Васил Левски” Румен Петков.
Той сподели, че са взаимствали много идеи от своите колеги при посещението и макар че двете училища са с различен профил, има много неща, с които да си бъдат полезни.
“С колегите от ОУ “Св. Иван Рилски” в Перник сме партньори в тази национална програма. Те са второто училище от този град, с което работим, тъй като Перник и Враца имат много общи проблеми и обща съдба.”
“Положена е основа, която ще надграждаме от тук нататък. И се надявам, че тази програма ще намери своето развитие и ще даде възможност най-после и училищата в България да усетят енергията на огромния екип, който мисли в една посока. И тази посока има крайна цел – да даде адекватно образование, добре възпитани млади хора, които са бъдещето на страната и от които зависи какво ще се случва следващите десетилетия.” – каза още Румен Петков.
По време на срещата директорът на ОУ “Св. Иван Рилски” – град Перник – Бойко Свиленов също изрази своята удовлетвореност от тази форма на обучение, чрез която училищата в България могат да обменят опит и да взаимстват положителни практики помежду си. Според него “всяко училище има нещо ценно, има посока, област, дейност, в която действително е намерило себе си, намерило е най-добрия път за това да бъде полезно на децата си”.
Свиленов изказа още добрите си впечатления от срещите между двете учебни заведения:
“Г-н Петков, Вие сте истински лидер, който може да пали, да дава посоката, да създава условията и с право се гордеете, че училището вече има нов облик и ново оценяване на онова, което е. Настроението на децата и екипа, който беше при нас е най-точният външен критерии за едно училище. А това показва, че вие сте намерили верния път. Имате безкрайно сърцати учители! Ние успяхме да се докоснем до тях. Мисля, че трябва да продължим и можем да си бъдем взаимно полезни в името на учениците, за да подготвим едни успешни млади хора за времето, което идва пред нас.”.
На днешната неформална и приятелска среща присъстваха представител на РУО, учители от двете учебни заведения, ученици и Иван Муцевски – държавен експерт в МОН.
Експертът поздрави двамата директори и техните екипи за добрата работа и усилията, които полагат, за да получат техните възпитаници качествено образование и обясни, че:
“Целта на иновативния проект е да се създаде мрежа от иновационни училища и иновационни работещи учители, които да си обменят идеи. А това ще доведе до по-висок резултат.”.
Той подчерта още, че за разлика от Финландия и Норвегия, у нас, за да стане едно училище иновативно, трябва най-напред родителите да се съгласят. И докато в други страни родителят е изолиран от образователния процес, то в България той е важен фактор.
“Надеждата е точно в иновациите.” – беше категоричен експертът.
Идеята е да се осигури качествена образователна среда, трайни знания, интерес на учениците към учебния процес, както и активното им участие в него, чрез различни и нови практики в обучението.