Site icon Zov News – Новините от Северозападна България

Назад във времето: Ботеви чествания в Козлодуй през 1944г.

Венелин Сабадош: първата отмяна на провеждането на Ботевите чествания в Козлодуй е през месец май 1944 година.

Героичният подвиг и саможертва на Христо Ботев и неговата чета през месец май 1876 г. остава в съзнанието и сърцата на признателните българи и води до зараждането на паметни чествания на Козлодуйския бряг още в първите години след Освобождението от турско робство.

През 1879 година оряховският учител Тома Младенов призовава всички българи да прославят и почитат Христо Ботев и неговите храбри момци на 30 май (17 май стар стил), а Ботевите поклонници да посетят това свещено място – Козлодуйски бряг. Тези чествания се превръщат в поклонения и почит към Ботев и славните му герои поборници.

През 2020 година заради COVID-19 и извънредната епидемична обстановка в страната, традиционните Ботеви дни в община Козлодуй бяха отменени със заповед.

Журналисти информираха, че отначалото на провеждането им та до днешни дни Ботевите чествания в Козлодуй се отменят за първи път през 2020 година. 

Трябва обаче да отбележа друго. Спомени на свидетели на събитията от този ден сочат, че първата отмяна на провеждането на Ботевите чествания в Козлодуй е през месец май 1944 година. 

През същата година и месец Втората световна война е в разгара си. От 8 април 1944 година започва провеждането на Първата Яшко-Кишиневска операция. Тя се осъществява в района на градовете Яши и Кишинев, които са на сравнително близко разстояние до Козлодуй (около 600 км). Войскови части на СССР правят безуспешен опит за пробив срещу войскови части на Германия и Румъния. Тази операция, която продължава до 6 юни 1944 година завършва с отстъпление на войските на СССР, въпреки тяхното превъзходство в жива сила и военна техника. Червената армия е принудена да се оттегли и прегрупира за ново нападение през месец август.

Небето над Козлодуй е пряк въздушен път за американските и британски самолети, които бомбардират нефтената рафинерия при Плоещ, която е най-голям източник на гориво за немската армия през Втората световна война.

На 18 май 1944 г. част от американските самолети отправили се да бомбардират Плоещ, се отклоняват и атакуват град Пловдив и близкото село Долни Воден, а през месец юни американската авиация на три пъти напада летище „Марино поле“ (в близост до Карлово), което е база на български самолети. При атаките загиват 25 човека. Унищожени са почти всички български самолети и около 4 000 авиобомби.

Заради тези опасности от военните действия от Втората световна война и избягването на въздушни нападения при струпването на много хора, Ботевите чествания и панаира на 30 май 1944 г. в Козлодуй са отменени. 

Козлодуйските младежи с патриотични убеждения не можеха да се примирят с мисълта, че на 30 май няма да могат да се поклонят и почетат Ботев и четниците му пред паметника на Козлодуйски бряг. Обмисляха се различни варианти как да се осъществи поклонението тази година. Поводът беше намерен. По идея на създателя на организирания футбол в Козлодуй Илия Викторов Сабадошев 68-ата годишнина от слизането на Ботев и юначната му чета на благословения Козлодуйски бряг и техния подвиг за свободата на България да се отбележи от козлодуйските спортисти с провеждане на футболна среща между отборите на „Левски“ Козлодуй и „Козлодуйски бряг“ Козлодуй. Този футболен мач  да се състои на игрището до пристанището, а след това да се поднесат цветя пред паметника на Христо Ботев.

Ето какво е написал в своите спомени Илия Сабадошев за деня 30 май 1944 година: „Кой от по-възрастните козлодуйци не си спомня за Ботевите чествания, където като ученици участвахме в масови гимнастически упражнения?!

Други ученици облечени в юнашки униформи изпълняваха възрожденски песни и рецитираха Ботеви стихове на импровизираната сцена пред множество жители на Козлодуй и Ботеви поклонници дошли от различни краища на България. Те държаха в ръцете си развети трибагреници и портретите на героите от 1876 година. На този ден винаги присъстваха войниците от славния 36-и пехотен Козлодуйски полк, които бяха дошли от Оряхово до свещения Козлодуйски бряг в пеши  строй начело с командира си полковник Павел Панов.

Личният състав на полка показваше своите умения и строева подготовка в провеждания военен парад.

Но сега обстановката бе друга. Водеше се война. Река Дунав бе минирана, а корабоплаването бе преустановено.

Точно срещу пристанището в румънски води се виждаха останките на потънал шлеп натъкнал се на мина. Във въздуха се чуваше оглушителното ръмжене на американски изтребители „Лайтинг“, които патрулираха и охраняваха бомбардировачите „летящи крепости“ тръгнали да разтоварват смъртоносния си товар над нефтената рафинерия при Плоещ. От време на време американските изстребители пускаха картечни откоси и следяха за появата на немските „Месершмит“.

 

Въпреки отмяната на Ботевите чествания, ние козлодуйските спортисти не можехме да отминем този славен и героичен ден хей така и рискувахме. Футболната среща, която се организира и проведе започна в необичайно време сутринта от 10 часа.

ФК „Левски“ Козлодуй

Крайният резултат от футболния мач не е най-съществен. Важното е, че се поклонихме и поднесохме цветя пред величествения паметник на героя Христо Ботев и неговите юначни четници.“

ФК „Левски“ Козлодуй преди футболния мач с домакините от с. Хърлец – август 1943 г.

Така козлодуйските спортисти от 1944 година почетоха героичния подвиг на войводата Христо Ботев и четниците му, които слизат на „Новата станция“ Козлодуйски бряг и поемат пътя на саможертвата за свободата и независимостта на България.

Венелин Сабадош

Exit mobile version