Site icon Zov News – Новините от Северозападна България

15 дунавски зони очакват становища за режими на защита до края на януари

Вече са публикувани за обществена консултация проектите за заповеди за 15 от зоните от европейската мрежа “Натура 2000”, с които България закъснява и заради които еврокомисията я е дала на съд. Предложените цели и мерки за опазване на защитеното европейско природно наследство за зоните и документите са достъпни на страницата на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за мнения до 31 януари.

monsieur bobo vratsa

Предложените за обществено съгласуване проекти са за зони в близост до река Дунав, както и последните 13 проекта, за които допитването на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) приключи на 18 декември. Тома Белев, който от 4 януари встъпва в длъжност като ресорен зам.-министър за биоразнообразие към екоминистерството, уточни за “Дневник”, че освен бързото приемане на закъснелите заповеди и всички набързо приети през последната година заповеди за зоните за хабитатите трябва да се допълнят с подходящи цели и режими, за да отговарят на изискванията за европейските директиви за нужните гаранции и адекватни мерки за защита на конкретните местообитания и видове, които всяка зона от “Натура 2000” защитава.

Екоминистерството уточнява в съобщението си, че проектите са разработени от експертен екип под ръководството на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН (ИБЕИ-БАН). При прочита на предложените цели за защита на зоните от европейско природозащитно значение подготвящите становища обаче трябва да имат предвид, че данните от дългосрочния мониторинг на “Натура 2000” в България, които са подадени на учените, не включват теренен мониторинг (повече за проблемите с данните за “Натура 2000” в България).

Към момента могат да се дадат мнения за следните защитени зони край Дунав, някои от които са обявени по Директивата за дивите птици, а други – за европейските защитени местообитания и видове:

Exit mobile version