Site icon Zov News – Новините от Северозападна България

В знак на протест: Музеи в цялата страна затварят врати за посетители днес

Музеи в цялата страна затварят врати за посетители утре. Ефективно ще протестират и специалистите от Регионалният исторически музей във Враца.

Към ефективни протестни действия преминават и  Регионалните исторически музеи в Стара Загора, Благоевград, Русе, Плевен, а също така и Регионалният природонаучен музей в Пловдив.

Исканията на НФ „Култура“ към КТ „Подкрепа“ са за увеличение с 50 процента на Единния разходен стандарт за субсидирана бройка на държавните музеи, художествените галерии, Центъра за подводна археология, Културния център „Двореца“ и Българската национална филмотека,  Регионалните музеи, библиотеки и галерии.

Те настояват да се въведе Единен разходен стандарт за издръжка (преминаване към делегиран бюджет) на останалите 50 музея, които все още са финансирани като местни дейности, както и да бъдат определени средства за въвеждане на допълващ стандарт за управляваните открити площи от музеи, библиотеки и галерии.

Работещите в сектора искат да бъдат изготвени нормативни  актове, с които да бъдат осигурени културните институти (извън единния разходен стандарт за издръжка), допълнително средства за обезщетение при пенсиониране и за работно облекло, както е в системата на образованието.

Те настояват още да бъде въведен допълнителен стандарт за дейност, свързана с попълване на музейните и библиотечни фондове, обновяване на постоянни и временни експозиции, изложби, дигитализация на движими културни ценности и библиотечни единици, представяни онлайн, издаване на каталози, публикации, известия, рекламни материали и др.

Професионалистите не приемат предвиденото увеличение на парите за националните и регионалните музеи и галериите спрямо миналата година, което е с 5 процента, и това за регионалните библиотеки – с 9,2 на сто. 

Увеличението е с 1008 лв. на субсидирана бройка за държавните музеи, художествените галерии, Центъра за подводна археология, Културния център „Двореца“ и Българската национална филмотека; с 916 лв. на субсидирана бройка за регионалните музеи и галериите, за година; и с 1850 лв. на субсидирана бройка за библиотеките с регионален характер.

Заплатите на работещите в музеите, галериите и библиотеките висококвалифицирани специалисти – научни сътрудници, уредници, реставратори и художници, гл. библиотекари, IT специалисти, са най-ниските от всички категории специалисти с висше образование у нас, отбелязват още от гилдията.

Според тяхните изчисления 73 процента от служителите по длъжностни нива в музеите получават по-ниско възнаграждение от тези в сектор Образование.

Средната заплата в музейната сфера е 832 лв.

От гилдията са притеснени, че е невъзможно да бъдат изпълнени клаузите от браншовия договор, влязъл в сила от 1 януари 2022 г., за минималните възнаграждения по длъжности в музеите и галериите и за увеличение на процента за прослужено време. Те напомнят, че в 182 музея и галерии работят на щат само 2947 души.

“Принудени сме да пристъпим към тези действия и заради някои необмислени, според нас, изказвания на отговорни фактори по време на обсъжданията на проекта за бюджет в нашата област.

Фактологията и настроенията около обсъжданията, както и изказвания, някои от които – напълно непремерени и оскърбителни, ни предизвикват да зададем няколко въпроса към Председателя на Народното събрание, Президента, Премиера, депутатите и министрите, пишат в изявлението си от НФ “Култура” към КТ “Подкрепа”.

Ето и въпросите:

 

 

Exit mobile version