Site icon Zov News – Новините от Северозападна България

Мерките срещу свинската чума удрят дребните производители и стопаните на село

Ima nov sluchai na afrikanska chuma po svinete vav Vrachansko

Ima nov sluchai na afrikanska chuma po svinete vav Vrachansko

Министерството на земеделието, храните и горите се готви да приеме

нови изисквания към животновъдите. Мерките се предлагат във връзка с Африканската чума по свинете, но докато ефективността им да ограничат заразата е спорна, те със сигурност ще представляват нова тежест за малките стопани,

твърдят от Инициативата “Зелени закони”. С внесено становище от организацията обръщат внимание на несъразмерността на предлаганите мерки спрямо поставената цел в Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните. Подобренията се предлагат именно във връзка с Африканска чума по свинете.

Според становището на “Зелени закони”

новите изисквания към животновъдните обекти ще създадат прекомерно икономическо натоварване за собствениците на фамилни ферми, както и за стопаните, отглеждащи домашни свине за лично ползване.

Последните едва ли ще имат възможност да възстановят традиционния си поминък, изграждайки по-добре своите лични стопанства, ако трябва да изпълнят в срок от 4 месеца новите изискванията в Наредбата.

“Зелени закони” предоставят и част от новите предложения за Наредбата:

Намалява се броят на отглежданите животни.

За свине бройката се променя от пет на три, като изрично е упоменато, че животните трябва да бъдат предназначени само зa угояване. Това означава, че в личните стопанства няма да бъде допустимо отглеждането на свине майки за разплод и стопаните ще трябва да се снабдяват ежегодно с животни от фамилни или индустриални ферми. Всеизвестно е, че предпочитаните породи в индустриалните ферми са различни от тези, предпочитани от личните стопанства. Освен това, в личните стопанства нерядко се пазят по-стари породи с по-ниска икономическа ефективност. Ограничаването на отглеждането на свине майки за разплод на практика може да доведе до намаляване на специфичния генофонд и загуба на икономически по-неизгодните породи. Не е взето под внимание, че традиционният поминък в личните стопанства предполага отглеждане на животни и за следващия годишен период. Инициаторът на промените като че ли е възприел административно по-лесен подход, за сметка на собствениците на лични стопанства.

Само след четири месеца тези стопанства трябва да отговарят на повишени санитарни условия:

осигуряване на определена площ, използване на определени съоръжения, интернат и материали, позволяващи почистване и дезинфекция, режим на влизане на лица с дезинфекция, обеззаразяване.

С измененията в наредбата изискванията за фамилните ферми застрашително ще се доближат до тези за индустриалните.

В първите се отглеждат до 200 броя свине, а във вторите животните стигат до десетки хиляди.

И при фамилните, и при индустриалните ферми за свине се въвеждат на обособени места

и/или съоръжения за съхранение на фуража, които трябва да са покрити и заградени, изграждане на филтър на всяка сграда за отглеждане на животните, изграждане на помещение или място на изхода, за почистване, измиване и дезинфекция на транспортни средства, с необходимото оборудване.

Въвеждат се още отстояния за новоизграждащите се обекти,

филтри на входа на всяка сграда за смяна на работно облекло, вани за измиване и дезинфекция, както и помещение или място на изхода, за почистване, измиване и дезинфекция на транспортни средства, начините за съхранение на фуража и др.

Въвеждат се и нови ограничения

за други видове животни в личните стопанства – за едри преживни животни (ЕПЖ) бройката е 2 с приплодите им до 12-месечна възраст. Това лишава стопаните от възможността да отгледат приплоди за угояване до 18-месечна възраст. За дребни преживни животни максималния брой е 10 с приплодите им до 9-месечна възраст.

Ако за свинете имаме ясно изразена епизоотична обстановка заради Африканската чума, то при останалите видове животни няма такава, а мерките се отнасят и за тях.

Ставаме свидетели на предложение, за което

не е извършено предварително проучване за това доколко изпълними са предлаганите мерки.

Стопанствата трябва да се приведат в изрядност по новите правила в 4-месечен срок от влизане в сила на Наредбата. Мерките са административно удобни и лесни за проследяване, но не са ефективни по отношение на стопаните и производителите.

Тези мерки заличават разликите между фамилните и индустриалните ферми и могат да се окажат пагубни за личните стопанства.

Невъзможността да бъдат изпълнени част от мерките ще доведе до заличаване на личните стопанства и до корупционни практики, целящи преодоляване на контрола. Това ще е пореден удар срещу българското село, което обезлюдява с бързи темпове и ще доведе до още по-голям отлив на активното население.

Exit mobile version