Site icon Zov News – Новините от Северозападна България

Румяна Витньова: Училището трябва да формира личности и да насърчава можещите

Румяна Витньова е преподавател по икономически дисциплини в СУ „Козма Тричков във Враца повече от 20 години. Завършва магистратура „Маркетинг и мениджмънт“ в УНСС, а през 2008 г. специализира „Дидактически технологии“ в СУ. Носител е на Първа професионално-квалификационна степен, след защита на иновационно изследване.

Създател е на множество практически приложими иновативни образователни технологии, а през последните десет години учениците й са победители и призьори в редица национални конкурси и състезания, като често представят България на Световни и Европейски финали. Извоюваните от тях индивидуални и отборни медали са над 50.

През 2013 г. получава Почетно отличие „Неофит Рилски” за дългогодишна цялостна високопрофесионална трудова дейност. За 2014 г. Румяна Витньова е носител на Приза „Учител на годината на България” в професионалната подготовка, през 2015 е удостоена със специалната награда от националния конкурс в същата категория. Носител е на приза „Учител на годината на Община Враца” за 2014 и 2016 г. и „Учител – будител“ за 2017 г. През 2020 е лауреат в Първи национален конкурс за иноватори в образованието на МОН.

Румяна Витньова е редовен член на Съюза на учените в България, секция „Педагогика и психология”.

Има много публикации и доклади, поместени в списания, издания за научна литература и сборници, както и участия във национални и международни форуми и конференции. Съавтор е на две ръководства за учители и фасилитатори Финансови работилници „За парите и други важни неща“, както и на иновативния образователен спектакъл „Въртележка на парите“.

От 2013 е обучител на учители „Формиране на предприемачески умения в гимназиален етап на българските училища”, а от 2016 е и обучител на учители по програми за финансова грамотност в българските училища, три от които по НП на МОН „Квалификация на педагогическите специалисти“.

През 2017 г. Румяна Витньова създава авторска иновация „Обучение по финансова грамотност“ като разработва 6 програми и нови учебни планове за прогимназиален и гимназиален етап за учениците от 5 до 10 клас.  Благодарение на тях, СУ „Козма Тричков“ – Враца за четвърта поредна година е в Списъка на иновативните училища в България“. От 2020 участва в работна група на МОН за разработване на учебно-изпитната програма за ДЗИ по предприемачество.

Румяна Витньова  е докторант по Докторска програма „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка (Финанси)“ .

Основната цел в кампанията на ВМРО за парламентарните избори през 2021 е да се подчертае, че България има нужда от нормалност, цивилизован диалог между партиите и институциите, обединяването около общи цели за справяне с основните проблеми – демографската криза, икономическото развитие, социалните неравенства, етническата маргинализация, националната сигурност и не на последно място за справяне с наболялата нужда от промяна в образователната политика, подкрепена от експертни оценки. Само така ще се гарантира ясна посока за развитие на България и ще се постигне благоденствие и духовната висота.

Приоритетите на ВМРО днес са повишаване доходите и качеството на живот на българите. По-високо качество на живот сега и в бъдеще не би могло да се постигне без промени към по-добра, по-гъвкава и отворена към иновации образователна система, която да води към непрекъснато повишаване пригодността на образователния процес и връщане на родолюбието и изконните български ценности.

Политическата програма на ВМРО и задачите, свързани с образованието в голяма степен застъпват предложенията ми и попадат в спектъра на моите политически и морални убеждения:

Ще отбележа, че под персонализиране на образователния процес не се разбира преподаване на различен по обхват и сложност материал на различните ученици или прилагане на технологични иновации, както изглежда го разбират някои автори на други партийни програми. И за съжаление доста хора в образователния сектор. Като пример ще дам програмата за иновации в българските училища, включвайки се в която, масово училищните екипи предложиха още преди няколко години смарт класни стаи, устройства, екрани и техника. По този начин, отново личността на ученика и персоналния подход остават извън центъра на промяната. Какво се получава на практика – от устройствата в къщи, децата се прехвърлят на устройствата в клас.

Персонализацията на образователния процес означава осигуряване на съответствие между мотивацията и способностите на ученика (знания и умения) и насърчаването му да поеме отговорност за собственото си учене. Има различни техники, образователни технологии и методология за такъв вид обучение, а образователните експерти у нас и по света продължават да разработват и нови. Ако това беше възможно да се случи по-рано и беше целенасочена политика, заложена в нашата образователна система досега, на този етап, в условията на извънредна ситуация, свързана със световна пандемия, налагаща „Обучение в електронна среда от разстояние“, нито един ученик, учител или родител не би изпитал затруднение.

Уважаеми избиратели, не променяйте критериите си и не се отказвайте от правото си на глас! Защото, извън пожелателното говорене, ВМРО има визия за българското образование, вярва в ползата от качествено образование и има какво да предложи и в тази област. ВМРО има собствен капацитет в образователните политики, както  и подход за привличане на допълнителна експертиза. Ние вярваме, че  всяка, дори и малка помощ спомага за формиране на смислени и адекватни визии  и е важна за нас, за нашите идеи, а и за всеки български гражданин, ако успеят да се реализират.

ВМРО е партията, която има структурирана визия какво точно прави и се развива доста целенасочено и последователно, с което умножава значително потенциала си.

Сега излизаме с ясна и изпълнима програма за развитие на икономиката, високи доходи, опазване на традиционните ценности, които ни правят българи, за образованието и за гарантиране националния интерес и сигурност.

В този смисъл продължаваме темпа на увеличение на парите за заплати на учители, лекари и медицински персонал. Приоритети в сферата на училищното образование са увеличаване и поддържане на възнагражденията не по-ниски от 125 % от средната работна заплата за страната. За да запазим младите хора в професията, също така е нужно и увеличение на парите през втората година майчинство до достигането на поне 80% от МРЗ. В момента са 380 лв. на месец, а минималната работна заплата е 650 лв.

Припомням още важни приоритетите от предизборната програма на ВМРО за парламентарните избори през 2021:

БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО!

Румяна Витньова

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

Exit mobile version