Николай Бареков, кандидат за народен представител от АПС

Николай Бареков за модела КОЙ в здравеопазването в Северозапада: Предизвестен ли е фалитът на МБАЛ „Христо Ботев“- Враца след стъпването на „Сърце и мозък“ тук?

obyava za rabota vratsa

коментар

Състоянието на здравеопазването в област Враца е сложно и отразява общите проблеми на здравната система в България, но с някои специфични регионални особености.

Остаряла инфраструктура и финансови проблеми:

 МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца е изправена пред финансови затруднения, които периодично я поставят на ръба на фалит.

Недостиг на медицински персонал:

Един от основните проблеми в област Враца е липсата на достатъчно лекари и медицински сестри. Много от медицинските специалисти напускат региона или страната в търсене на по-добри условия на труд и заплащане. Това създава натиск върху съществуващия персонал и води до затруднения в предоставянето на медицинска помощ.

На практика тази ситуация превръща МБАЛ „Христо Ботев“ в лесна мишена за целите на модела КОЙ и … частниците от Търговска лига- собственици на „Сърце и мозък“. И ако областната болница няма пари, то ресурсът на агресивния частник е в изобилие.

Припомнете си как през август миналата година всички педиатри напуснаха МБАЛ „Христо Ботев“- Враца и заради това детското отделение затвори.Тогавашният здравен министър Хинков обеща да реши проблема, но на практика се оказа, че държавата, която е основен акционер на болницата, абдикира.

Забележете, че активният строеж на „Сърце и мозък“ стартира само месец след това – на 4-ти септември 2023 г. и частникът скоро ще отвори врати.

Защо нямаше протести, защо врачани не защитиха болницата си за пореден път? Този въпрос е риторичен…

След като най-големият акционер – държавата, остана безучастна и с „широко затворени“ очи пред проблема, то как обикновеният човек да се пребори за правата си за качествено здравеопазване за себе си и за своите деца?

Време е гаврата със здравеопазването да спре и ресурсът, предназначен за здравето на хората, да се дава на тях, а не на клонингите на Шиши, който е завладял цялата страна.

Знаете ли, че само за една година педиатрите в България са намалели със 151?! Че врачанските педиатри работят в частната „Мама и аз“ в Плевен, която е собственост на „Сърце и мозък“?!

Защо държавата ни се оказва негодна да построи държавна педиатрична болница и чрез манипулации, и с трикове на тъмно, бе на път да успее да лицензира частната „Мама и аз“ да изпълнява тази функция. И то по предложение на здравния министър, само с подпис и без заседание на Министерски съвет. И то за болница с 420 легла и само 40 педиатрични от тях. И не, това не е административен натиск, както същият този Хинков го определи.

Целият Северозапад е под диктата на “Сърце и мозък” и Плевенската университетска болница, която също е в играта. Нейните лекари работят и в „Сърце и мозък“- Плевен като препращат там пациентите по скъпите пътеки.

Отделно всички болници в Северозападен и Северен централен район са докарани до  ниски нива на компетентност и нямат друг изход, освен  да препращат пациентите към Плевен.

Как работи схемата?

Отива пациент в МБАЛ „Христо Ботев“ във Враца. Правят му всички изследвания / те струват много пари/ и накрая не могат да го лекуват, защото нямат право да работят определени пътеки, заради липса на специалисти, и го пращат в Плевен. Там той отива с готовите изследвания.

Плевенската болница започва да го лекува, стабилизира го, но си спестява парите за изследвания. Касата плаща на Плевенската болница „златната“ пътека. А на Врачанската може и да не плати изследванията, защото не е завършила пътеката.

Накрая, след като пациентът е стабилизиран, го пращат в „Сърце и мозък“ за скъпоструваща пътека за лечение. И пак касата плаща.

Ако случайно пациентът се влоши по време на манипулацията, го изпращат с линейка и в държавната болница  и ако се стигне до фатален край, то той ще е в държавното лечебно заведение, а не в частното.

Още за схемата:

Пациент се оплаква от болки в гърдите и отива в областната болница. Там му мерят кръвното – високо е, има стенокардия.

Правят му ЕКГ. По време на ЕКГ лекарят чуква с пръст апарата и писците скачат. От стабилна стенокардията става нестабилна и пътеката скача с близо 1000 лв. повече, а състоянието се променя на прединфарктно. Изпращат пациента в Плевен, който след тази диагноза вече е с двойно по-високо кръвно… Жена му го държи за ръка в линейката и плаче. Той се притеснява още повече. Там диагнозата става инфаркт.

Лекуват го по пътека и накрая му казват, че има нужда от коронарография, но най-рано могат да извършат изследването след 3 месеца.

Има и добра новина, а тя е, че професорът работи в „Сърце и мозък“ и може да го изследва там, а имат и по-добра апаратура. Пациентът е щастлив. Отива там. НЗОК плаща нови 3000 лева по пътека за коронарография. Оказва се, че болният има нужда от стенд и към сметката се добавят нови 5000 лв. от НЗОК. Но го успокояват, че всичко ще бъде наред и дори след това ще вземе и група инвалидност, заради стенда.

Може да се сложи край на това.

Ние от АПС издигаме здравеопазването като приоритет. На първо място ще спрем кражбите и изтичането на средства от областните и общински болници в касите на частни структури.

Ще попитате как ще се случи това, отговорът е лесен: като министърът на здравеопазването и неговия екип не са слуги на ШИШИ,  а на хората.

 

Възможни решения в оперативен краткосрочен план – 1 година

 

За кадровото обезпечение:

Въвеждане на задължителна практика за дипломиране в специалност медицина – минимум 3 години за държавна поръчка. При кандидатстването държавна поръчка, бъдещият доктор кандидатства за позиция в болница, където ще работи минимум 3 години след завършване, ако завърши успешно. В другия случай си плаща обучението – 15000 лв. на семестър – 7 години или 14 семестъра.

Специализантът също кандидатства за бройка държавна поръчка в определена болница, където ще работи минимум 5 години след специализация. Иначе си плаща.

Прилагане разпоредбите на ЗВУ академичните звания и в медицината. Професор и доцент можеш да бъдеш само в университет – университетска болница. И преместването между университети става само с тристранно съгласие. Иначе титлата отпада. Така е за всички академични звания в момента. Само в медицината не се съобразяват с тези разпоредби.

На практика:

 

  1. Лекар, който смени основния си трудов договор по собствено желание едностранно – губи академичната си титла.
  2. Лекар може да има академична титла само ако работи в университетска болница.

 

За НЗОК

НЗОК е публична, а не държавна институция! Така е по закон. Не може държавата да кадрува и управлява ресурса.Не е редно лекари да управляват паричния поток в здравеопазването, при положение, че също са ползвали, или след напускането им в НЗОК ще ползват този ресурс.СЕГА лекари лекуват, но и си разпределят обществения ресурс. А къде остават интересите на пациентите?

Затова, поставяне на две нива на управление на НЗОК – мениджърско  по отношение разпределение на средствата и медицинско по отношение на методите и протоколите за лечение.Въвеждане на абсолютен лимит, независимо от броя на пациентите  за ползване на средствата от НЗОК. Не може 3 болници да усвояват над 50% от ресурса и те са частни при това.

Да не забравяме, че системата на здравеопазването е създадена за пациентите, а не за лекарите.

Не може интересите на 120000 ангажирани в системата на здравеопазването да стоят над тези на 7000000 потенциални пациенти.

Приказките, че ще останем без лекари, защото ще отидат навън, са спекула. Едва 1 от 10 се реализира. Другите се връщат.

За здравеопазване без кражби и в услуга на хората, изберете №13!

 

Купуването и продаването на гласове е престъпление.