Проблемът с недостига на медици остава най-сериозният пред нашата здравна система. Към момента у нас, от началото на пандемията, 2087 медицински служите са диагностицирани с коронавирус, От тях най-голям е делът на лекарите – 37 % и 33% – медицински сестри.
Капацитетът на болничните заведения обаче също се изчерпва.
“Спешните отделения буквално изнемогват,
защото всеки ден, например в “Пирогов”, минават по 50 и 75 човека, на които трябва да се извърши т. нар. първичен триаж, на който трябва да бъде преценено тяхното състояние и съответно да бъде направена диагностика, и предложено лечение. Трябва да се определи дали състоянието на човека е средно или тежко и да де предложи лечение – домашно, болнично или в най-тежкия случай, когато пациентът трябва да бъде буквално интубиран в триажната зала и закаран в реанимация., обясни директорът на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ проф. Асен Балтов.
Към момента в страната са хоспитализирани 2316 души, от които 162 са настанени в интензивни отделения и клиники. По думите на проф. Балтов с този темп на нарастване на диагностицираните с COVID-19, които се нуждаят от болнично лечение,
се очаква в следващите 7 до 10 дни броят на хоспитализираните да нарасне до 4 000, което значи, че не по-малко от 220 до 250 от тях ще бъдат и в интензивните отделени.
Капацитетът на болничните заведения постепенно се изчерпва, каза още той.
Директорът на “Пирогов” припомни, че от два дни в големите държавни софийски болници започна инициатива под наслов “Нека да си помогнем заедно”, в която вече се включиха и болници във Варна, и Пловдив. Идеята на инициативата е да се покаже, че медиците са на работните си места, работят без да спират и да напомнят, че ежедневието им става все по-трудно.
Те апелират да се носят маските, да се спазва дистанция и всички заедно да помогнем да се пребори COVID-19, не само тези, които са ангажирани с лечението.
За съжаление, дифузното разпространение, което е започнало вече в повече от 18 области, ще продължи
и ние всички сме ангажирани с този процес. Не става дума за колеги, които лекуват, а за всички, които се движим свободно. Това е проблем, които ще се задълбочи. Ние сме длъжни да направим максимално възможното не само за себе си, но и за нашите близки, семейства. Всеки от нас има семейство, приятели и близки. Ние сме загрижени не само за себе си, но и за всички около нас. Нека да се пребори заедно!, призова проф. Балтов и допълни:
“Апелът ни беше освен всички държавни болници, частните също да отделят 10 % от легловия си фонд. Това вече не е пожелание.
Това става задължително, защото изнемогваме. От днес в Пирогов се откриват още две отделения за лечение на пациенти с коронавирус. Едното ще бъде за персонала, където ще бъдат разкрити 30 легла за лечение на персонал и на пациенти със средно тежко състояние.