Днес се навършват 89 години от рождението на един от най – интересните и емблематични български творци – проф. Марин Върбанов.
Автобиографията на професора е пъстра и интригуваща. Ако в Поднебесната империя познават България, това се дължи до голяма степен на един изключително талантлив и интересен художник, чийто живот – и личен, и творчески – построява мост между две далечни земи. Марин Върбанов – твори зад граница, но покорява Далечния Изток – Китай:
– Професор в Художествената академия в София, основател на Катедрата по текстил и мода, а по-късно гобленната секция в Университета Ню Сауд, Сидни – Австралия. Твори предимно в областта на стенния килим.
– Завършва Академията за приложни изкуства в Пекин, а през 1986 г. основава Институт по съвременна текстилна пластика в Китайската академия по изящно изкуство в Ханджоу – Китай.
– Живее и твори във Франция от 1976 до 1982 г, а през 1987 г. основава фондация „Върбанов“ в Сите дез ар.
– Изключително активната му творческа дейност е свързана с многобройни участия в изложби в България, Франция, Китай, САЩ, Полша, Швейцария (участия в биеналето в Лозана).
– Три пъти получава националната награда за изкуство. Награден е с орден „Кирил и Методий“ – ІІ степен.
Марин Върбанов създава в древния град Ханджоъ школа за гоблени, днес известен Институт по текстил, носещ неговото име.
Марин Върбанов (Ван Ман) е изобразен наред с най – големите китайски художници в Художествената академия в Пекин.
Оряхово се гордее със своята легендата Марин Върбанов.