Но какво ни застрашава и в какво се изразява извънредната ситуация са въпросите, които авторката задава в тази работа.
Лъчезар Бояджиев участва в изложбата с рисунката за София от цикъла Utopian Solutions for Dystopian Cities, която той прави по време на първата карантина и затваряне, когато не знаехме какво се случва и какво предстои, и затворени вкъщи усещахме огромната липса на физическия контакт с приятели и близки, както и свободните разходки в природата.
Така художникът смята, че София трябва да се забавлява и затова предлага тя да има огромно езеро,
Елена Назърова представя рисунка, специално направена за изложбата. Тя представлява композиция с много човешки фигури в най-различни форми на контакт и взаимодействие помежду си – обратно на това, което ни наложи социалната дистанция през последната година.
Композицията е вдъхновена от новините през годината и по-конкретно визуалната информация към тях – сцени на насилие от протестите, действията на парамедиците, разходки с куче в парка и други.
Фотографската серия „Приспособяване“ на Десислава Тодорова разкрива как хората реагират на предизвикателства, поставени в екстремни условия. Авторката кани случайно срещнати хора да се гмурнат под вода и запечатва изражението им в първия миг от потапянето им в морето.
Палитрата от емоции и състояния е много любопитен портрет на обществото.
Работата на Ева Тенева-Зайкоф е също много емоционална и предизвикваща реакция. „Доктори без маски в “Огледалния свят” е серия от портрети на близки на художничката лекари, които тя представя интимно, с много емпатия и достойно за уважение чувство.
Аналогията с „Алиса в огледалния свят“ е интересен поглед към професията на лекаря, който във времето
Антония Димитрова прави по време на изложбата работа в процес със заглавие „Накъде? На там ли?“
Художничката ще създава на място в галерията серия от графики в техниката суха игла, които ще бъдат вдъхновени от разговорите й с посетителите относно това какво се случи и какво предстои… След това тези създадени в колаборация с хората изображения стават карти за игра, за които посетителите могат да изразят своите аналогии и метафори.
Изложбата представя четири общностни проекта на артисти от различни точки в България, които изразяват тяхната позиция и моделите, по които те, заедно с тяхната общност реагират и се справят със ситуацията.
Деница Милушева, Весислава Желева и Милена Симеонова от Велико Търново са авторските на CUT|КЪТ – зийн на общността, чието първо издание те реализират по време на първото извънредно положение. „Кът за срещи по време на карантина“ събира размишления, преживявания и ежедневие във визуална форма, разказ и поезия, които посетителите ще могат да видят в галерията.
Отделно показваме извадки от самото списание, като календара “Съседите разказват” и карта и легенда на маршрути по време на изолация “С всяка крачка откривам нова гледка” на Деница Милушева.
„Остави се да си ВОДЕН“ е призива на Иван-Александър Иванов и Стефания Георгиева – младо артистично семейство, които се установяват в село Воден в Странджа и през изминалата година правят серия от инициативи, в които включват местната общност.
Почистване на църквата, ремонт и връщане към живот на помещения в читалището, регулярни творчески работилници с местни деца и младежи са част от инициативите, които тези ентусиазирани млади хора правят за селото и общността с идеята да подобрят средата и начина на живот на село.
Примерите за емпатия и близки връзки между млади и стари ни пренасят в най-северозападната точка на България – село Делейна, Видинско, където през лятото на 2020 се проведе първата артистична резиденция от програмата Резиденция Баба на Фабриката за идеи.
Под мотото „Радикално въображение за селата“ 11 артисти от 6 държави, част от тях на място, други – дистанционно, изследваха селото и споделяха с хората своите идеи и визии за възраждане на живота на село. Документация от този процес и част от произведенията на участващите художници ще бъде представена в изложбата.
Обиколката ни из страната продължава на юг с проекта „Филибелии – Гласът на заглушеното общество“ на Дувар колектив, в който те работят с жителите от квартал Столипиново в Пловдив. По време на пандемията и бездруго трудния живот на хората там е допълнително затруднен от наложената карантина и затворения достъп към външния свят.
Това обаче е и време на силна подкрепа и солидарност между хората и резултат от това е онлайн новинарския сайт, който Дувар колектив създават и поддържат с малка група доброволци.
Изложбата включва също секция за четене, в която представяме списанията КЪТ|CUT и Филибелии и публикацията на проекта „Доктори без маски” на Ева Тенева-Зайкоф.
Подготовката на проекта е подкрепена от Национален фонд „Култура” по програма „Творчески инициативи“.
Участници са: София Грънчарова , Лъчезар Бояджиев, Елена Назърова, Десислава Тодорова, Ева Тенева-Зайкоф, Антония Димитрова, Деница Милушева, Весислава Желева и Милена Симеонова, Иван-Александър Иванов и Стефания Георгиева, Фабрика за идеи, Дувар колектив.
Събитието ще се състои от 31 май до 15 юни в Художествена галерия „Иван Фунев“, пл. „Христо Ботев“ 2 във Враца.