Компанията иска да осигурява Интернет връзка с хиляди сателити, което може да се окаже проблем за науката
Компанията SpaceX на Илон Мъск започна реализирането на един от най-мащабните си проекти – “съзвездието” от сателити Starlink. Чрез него тя иска да осигури широколентов интернет достъп в почти целия свят. Това обаче може да се окаже проблем за астрономите и науката, съобщава CNET.
В завършен вид, Starlink трябва да има около 12 000 сателита в орбита около Земята, като това трябва да се случи до 2025 г. Подобна голяма и бърза промяна в небосклона може да се окаже твърде сериозна за астрономите.
Практически броят на сателитите около Земята ще се утрои. А това ще доведе до нови отблясъци на слънчева светлина от тях, както и може да са физическа пречка за детайлно наблюдение на дълбокия Космос.
SpaceX казва, че сателитите са разработени така, че да останат в орбита около 5 години. След това автоматично ще се насочат към атмосферата на Земята и ще изгорят в нея.
Разбира се, те ще бъдат подменяни с нови, така че в дългосрочен план това не е решение. Мъск казва още, че сателитите съзнателно са възможно най-малки и леки.
В Twiiter той коментира, че сателитите тепърва ще се усъвършенстват. “Ще се уверим, че сателитите на Starlink нямат ефект върху астрономическите открития. Грижа ни е и за науката”, казва той.
Мъск допълва, че хората и в момента не забелязват никой от 4900-те сателита в орбита. Той е убеден, че сателитите на Starlink няма да бъдат пречка и ще бъдат забелязани само от някой, който съзнателно ги търси. “И без това трябва да преместим телескопите в орбита”, казва той и допълва, че атмосферата влияе твърде много.