Три български фирми вече шият защитни облекла у нас. Това обявиха от координационния център към правителството. Данните изнесе главен комисар Николай Николов.
Отчетът идва след заседание на логистично-координационния център. На 17 март той беше създаден със заповед на премиера и отговаря за разпределението на облеклата, шлемовете, ръкавиците и дезинфектантите по болниците и спешните центрове. Главен Комисар Николов е категоричен, че центърът се справя по предназначение.
Към момента са разпределени над 53 000 защитни маски, над 3000 костюма и близо 86 000 чифта очила.
„В повечето аптеките вече има маски и дезифектанти. Организирано е производство на маски в България. Повече от 60 фирми предложиха своите оферти и услуги за организиране на производство”, каза Николай Николов- директор на ГДПБЗН.
С лични предпазни средства са окомплектовани и всичките доброволци. А подкрепа за овладяване на здравната криза заради COVID-19, държавата получава и по линия на транспорта.
„Няколко търговци на автомобили предложиха своите услуги и дадоха за нуждите на координационния център и за доброволците през кметовете на общини”, обясни Николов.
За болниците у нас се създават допълнителни финансови механизми, за да извършват и дейностите, различни от борбата с вируса.
„Министерство на здравеопазването заедно НЗОК обсъдиха и взеха решение на всички болници и доболничната помощ да им бъде заплатено 85% от възнаграждението на базата на минали доходи, дори без да е отчетена дейност”, каза още генералът.
Професор Мутафчийски припомни и усилията на държавата за новоткритите лаборатории и лечението на пациенти, които не са хоспитализирани.