Модата – това е маниер, норма, правило, поведение, ритъм, начин на обличане, усмихване, говорене. За първи път думата мода се произнася през XIV век. През 1482 г. се появява терминът „нова мода”, за да обозначи промените в облеклото на елитното общество.
През 1549 г. започва да се употребява изразът „да бъдеш в крак с модата”, а първите модни списания се появяват през XV – XVI век. От споменатите години до ден днешен модата е навсякъде, накъдето и да се обърне човек.
Учили и живели в градовете на Западна Европа, те се връщат във Враца като отлично подготвени лекари, зъболекари, инженери, адвокати и учители. Тръгнали от Враца с потурите, абите, салтамарките и цървулите, сигурно са се почувствали твърде неловко облечени по този начин и затова много бързо се разделят с традиционното си облекло.
Завръщайки се от Европа, те вече са облечени по европейски и увличат след себе си и други млади хора, които започват да им подражават.
Задължителни аксесоари към мъжкия костюм са бастунчето, чадърът, джобният часовник с ланец, донесен от Цариград, табакерата, ръкавиците и не на последно място „кесията и то пълна”, както казват информаторите. През зимата шапката е тип бомбе – борсалино, а през лятото шапката е от слама – гарсонетка. Много модерни били и астраганените калпаци.
Женското облекло в този период от време е много по-разнообразно и силно повлияно от европейската мода.
И така в какво се изразява многообразието на това облекло от времето, към което се обръщаме сега? Сред елитния женски свят от Враца се налага модния за времето си кринолин или наричан още малаков – широка пола с прикрепени за подплатата й телени обръчи. Този тип пола не успява да се наложи като модерен сред врачанки поради неудобствата, съпътстващи неговото носене по възрожденските калдъръмени и най-вече кални улици в града.
Като предпочитани дрехи след кринолина се налагат роклите с турнюр – това е една подплънка, която се слага отзад под кръста и придава обем на ханша. Често към роклите се пришивал и шлейф – това е отделно скроено веревно парче плат, закрепено за задната част на полата, за да се влачи.
Някъде към годините на Балканските войни в модното женско облекло на врачанки навлизат роклите с наметната върху тях туника, направена от лека материя /дантела или тюл/ и често украсена с мъниста. Неделима част от облеклото на врачанки са също така пелерините, извезани със ситни мъниста, фини гайтани или обточени с кожички.
По понятни причини врачанката не успява да се приобщи към всичките капризи на европейската мода в женското облекло. Европейският пищен костюм не се задържа за дълго време в нейния гардероб и кринолините и роклите с турнюр бързо отстъпват на други модели.
По-устойчиво е присъствието на широката пола с шлейф и блузката, наричана дрешка, а рокли били обличани за празнични случаи. Блузките са вталени по тялото с много къдри, басти, жаба, дантелки, панделки, пластрони с плисета и други декорации, носещи името „таранжо или таранджучки”.
Врачанката е обичала да носи блузки с кръгла якичка или столче яка, с широк маншет, буфон ръкав от лакътя до рамото. Към тези разкошни блузки дамите обличали плисирани или клоширани поли с тежка подплата, които били донасяни предимно от Гърция и носят името „бомбачки”.
Фустата под полата завършвала в долния край с дантелка, която може и да се показва, а задължително на фустата към коляното се слага друга дантелка, която се нарича „антридьо”. Дължината на полите и роклите е била до под коляното, а не до глезените.
Модерни дрехарници за платове имат Цено Топчийски (1923 г.), Никола Петров (1922 г.) – чужди и български платове, Хр. Коцев, Г. Пирдопски. В магазина на Алекси Начев, освен платове, се продавали и ръчни, и крачни шевни машини марка „Ексела”. При Асен Бонев по прякор „Врача” врачани са намирали различни видове шапки – сукнени, каскети, барети, фуражки и мъжка галантерия – ризи, яки, вратовръзки.
През 1922 г. Асен Бонев открива шапкарски магазин, през 1919 г. Хр. Бояджиев продава само дамски модерни шапки, шапкарницата на Олга Тодорова носи името ”Pen de la mod”, а при дамското ателие на Здравка Велкова се крояли и шиели шапки за дамите. С голяма популярност се ползвал магазин „Румба”, отворен през 1933 г., от който врачанки се снабдявали с модерни блузи, поли и жакети.
На страниците на в-к „Чит. дело” от 1927 г. четем, че през тази година във Враца има 168 модни шивачи, през 1938 г. кроячите на мъжко облекло са 52 майстори и 93 калфи и чираци. На страниците на местния периодичен печат откриваме и реклами на майстори-шивачи: Йордана Лютовска, Юрдан Липненски, Тодор Младенов, Цено Пиронков, Т. Йорданов. Христо Попов, учител и шивач, учил и специализирал в Дрезден, се занимавал с ушиването на военни униформи.
Дамските чорапи са рипсени, копринени, фини и тънки, копринени с ръб отзад, придружени винаги от жартиери. Много модерни са били и чорапите с т.нар. „къбрези”, т.е. с фигурки от памучна прежда. Жените привикват да носят корсети, а белъото им било с много дантелки. Обувките – фини боти и обувки с много копченца или връзки.
Модата нахлува с пълна сила не само в облеклото. Жените започват да усвояват и модните прически на европейските дами. В началото на XX век косите на врачанката били направени на кок или на т.нар. смок. Буклите се правели с дървен шиш на суха коса, лимбата – обикновено един кичур, който е завит на челото или пък друг, който пък е зад ухото и се нарича „белидъвче”.
Европейската култура намира отзвук и в духовния свят на врачанското градско население. Традиционните календарни, трудови, семейни празници, седенките и хорàта започват да се изместват от вечеринки, увеселения, балове, театрални вечери и концертни изпълнения. Събиранията и чествания протичат вече в ограничени и отбрани кръгове и нямат онзи социален обхват на традиционните ни празници.
Проследени хронологически, соаретата се появяват най-рано и след тях навлизат матинета и журове. Соаретата обикновено протичат вечер от 19 до към 22 часа и са разделени по полове – само жени или само мъже, но има и смесени, като последните са за забавление на врачани, за флирт и опознаване на младите. Гостите на тези срещи са посрещани с отрупани подноси (тепчиджаци) със сандвичи, фуки със сладко от зелени доматчета, рози или смокини с ядки от орехи.
Питиетата – сироп от рози, ликъор от зелени орехчета, вишни или малини – за дамите, а за мъжете – люта врачанска ракия. Смесените сбирки завършвали с танци по двойки под звуците на грамофон, а мъжките събирания приключват с игра на карти или табла.
По традиция във Враца от началото на XX век в съботните и неделните дни и по повод на големи календарни празници в градинката пред Военния клуб свирел гарнизонният оркестър – валсове, танга, хора и ръченици. Прословути били и бляскавите офицерски балове, до които имали достъп само отбрани кръгове на врачанското гражданство – офицерите и техните дами. Гостите за тези балове пристигали с празнично украсени файтони.
Врачани започват да споделят особеностите на западноевропейската култура и в обзавеждането на домовете си. Пъстрите шарени черги са заменени с килими, традиционните миндери с виенска мебел – виенски маси, виенски столове и цели холни гарнитури, глинените и бакърени съдове – с порцеланови, сребърни и от алпака съдове. Една от информаторките разказва как цялото обзавеждане на кухнята и хола у тях е внесено от чужбина.
Авторът е слушал и записал тези песни от градовете Дупница, Враца и Цариброд. Той е поместил в тази сбирка най-популярните възрожденски песни – „Къде си вярна….“, „Вятър ечи, балкан стене“, от което личи, че тези песни са били известни и пети в тези градове. През 20-те години на XX век във Враца бързо се разпространяват чрез грамофонни плочи и шлагерните песни. Според думите на проф Н. Кауфман врачани са обичали да пеят „Стройна се Калина вие”, „Докле е младост”, „Стъпил Добри”, „Боряно, Борянке”, „Горице, ле, люлякова”, „На сърце ми лежи, мила майко”, „Когато бях овчарче”, „Гърди си с рози накичи”, а циркови артисти разпространили към 1918 г. и песента „Аз съм Гошо хубавеца”. Да не забравяме прословутата песен от градския фолклор „Мара Врачанка” – песен с неизяснено авторство на текста, чието поетично съдържание пресъздава любовта на девойка от Враца към момък от Лом.
В началото на ХХ век църквата престава да бъде център на духовния живот. Превес вземат светските учреждения и публичният живот се пренася в училищата, читалищата, градската чаршия, домовете на богатите граждани. Променят се и начините на общуване, светските маниери за поздрав и ръкуване.
Достатъчно е да споменем „Криворазбрана цивилизация” на Д. Войников, „Ловчанският владика” на Т. Икономов, П. Р. Славейков в „Малакоф”. На страниците на в-к „Право”, бр. 20 четем: „Шаяците ни, абите ни, килимите ни, различните ни кожи и пр. и пр. от ден на ден губят цените си и производството им намалява. Всеки търси модното, европейското и пренебрегва местното. Ако влезеш в някоя къща и прегледаш покъщнината и облеклото на домовладиката, ти ще видиш, че всичко това е дошло отвън и нищо не е изработено на място.”
Източник: Карта на времето
Автор: Недка Димитрова
“Пътища към новото време – Градската и селската култура в модерна следосвобожденска България” 2020
На снимките: Кметът (от 1908 до 1913 г.) Иван Симеонов със своята съпруга и нейни близки и Димитър Костурков (с официалното облекло) – търговец на платове от Враца. Магазинът се е намирал в къщата му срещу съда. Пътувал е до Виена и вероятно е повлиян от Бечката (Виенска) мода. От Виена е докарал и цялото обзавеждане на гостната си, което и сега се използва от внуците му.