Site icon Zov News – Новините от Северозападна България

Пътищата на Европа стават по-безопасни, но броят на смъртните случаи е неприемливо висок

По предварителни данни, публикувани  от Европейската комисия, през 2019 г. по пътищата на ЕС са загинали по-малко хора в сравнение с предходните години.

Приблизително 22 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия през миналата година, което представлява почти 7 000 по-малко смъртни случая, отколкото през 2010 г., т.е. намаление с 23 %. В сравнение с 2018 г. броят на жертвите е спаднал с 2 %.

Когато става въпрос за пътна безопасност, Европа остава най-безопасният регион в света, със средно 51 смъртни случая по пътищата на един милион жители.

Въпреки че основната тенденция остава низходяща, като осем държави членки регистрираха своите най-ниски равнища на смъртност през 2019 г., напредъкът в повечето държави се забави, поради което целта на ЕС за намаляване наполовина на броя на смъртните случаи по пътищата през периода от 2010 г. до края на 2020 г. няма да бъде постигната. 2020 г. все пак може да се открои значително на този фон, тъй като има признаци, че броят на смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия вероятно ще спадне съществено с оглед на мерките, предприети за справяне с коронавируса; това обаче няма да е достатъчно за постигане на целта.

Като част от политическата рамка на ЕС в областта на пътната безопасност за периода 2021—2030 г., през идното десетилетие ЕС си поставя нова цел за намаляване с 50 % до 2030 г. на смъртните случаи, а за първи път — и на тежките наранявания.

С Декларацията от Стокхолм от февруари 2020 г. се проправя пътят за по-нататъшен глобален политически ангажимент за следващото десетилетие.

Въз основа на предварителните данни през 2019 г. осем държави членки са отчели най-ниския досега брой жертви.

Въпреки че ситуацията с пътната безопасност в държавите членки е сходна, все още се отчитат четири пъти повече смъртни случаи по пътищата в държавата с най-лоши резултати, отколкото в тази с най-добри.

Най-безопасните са били пътищата в Швеция (22 смъртни случая/милион жители) и Ирландия (29/милион), докато Румъния (96/милион), България (89/милион) и Полша (77/милион) отчитат най-високите проценти на смъртност през 2019 г. Средната стойност за ЕС е била 51 смъртни случая на един милион жители.

В сравнение с 2018 г. най-големият спад в броя на смъртните случаи по пътищата е бил в Швеция (-32 %, въпреки че през предходната година е имало увеличение с 28 %), Финландия (-14 %) и Латвия (-12 %) (тази класация изключва държавите с по-малко от 100 смъртни случая годишно). От друга страна в Дания се наблюдава рязко увеличение с 20 %, а в 12 държави от ЕС-27 през 2019 г. не е отчетено намаляване на смъртните случаи по пътищата. В ЕС като цяло броят на жертвите е спаднал с 2 %.

Освен смъртните случаи, ЕС иска също така да намали и броя на тежките наранявания: смята се, че за всеки изгубен живот още петима души претърпяват сериозни наранявания с променящи живота им последствия (около 120 000 души през 2019 г.).

В допълнение към последствията в емоционален план и тези, свързани с качеството на живот, тежките наранявания често имат по-висока цена за обществото, отколкото смъртните случаи, поради дългосрочната необходимост от възстановяване и здравни грижи. Следва да се припомни, че външните разходи при пътнотранспортни произшествия се оценяват на около 280 милиарда евро или около 2 % от БВП на ЕС.

Exit mobile version