Топлофикации на Ковачки ще получат 21.6 млн. лв. от държавата със задна дата.
Плащането се налага заради решение на ВАС, според което КЕВР неправилно е определила цените на дружествата за 2017-2018 г.
Допълнителни приходи от общо 21.6 млн. лв. ще получат топлофикационните дружества в Русе, Плевен, Перник, Враца, Бургас и Велико Търново, зад които стои Христо Ковачки.
Това ще стане по силата на решения на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от 16 юли, с които на дружествата са определени нови цени за по-предишния регулаторен период – от 1 юли 2017 г. до 30 юни 2018 г.
Промяната на тарифите със задна дата се налага заради спечелени от топлофикациите дела във Върховния административен съд (ВАС), с които оспорват определените им преди две години цени.
Завишените сега от регулатора средства за произведената електроенергия във въпросния период ще трябва да бъдат покрити от държавната НЕК.
За топлинната енергия пък дружествата на Ковачки ще поискат от КЕВР да включи съответните суми в следващите ценови решения, тъй като няма как да искат от клиентите си да правят доплащания за минал период.
Подобен “бонус” не е прецедент за централите на Христо Ковачки, които редовно оспорват ценовите решения на КЕВР във ВАС и често печелят делата. През февруари и март например ТЕЦ “Брикел” и топлофикациите в Русе, Сливен и Габрово успяха да си издействат още близо 32 млн. лв. за минали периоди.
За какво са парите?
Основното, което дружествата оспорват в съда, са признатите от КЕВР разходи, които служат за определяне на преференциалните цени за произведената от тях електрическа и топлинна енергия. В резултат на това върховните магистрати установяват, че при определянето на тарифите енергийният регулатор не е включил пълните разходи на дружествата за дейността им, което води до по-ниска възвръщаемост.
В случая става дума за плащания, които централите правят за основно гориво, въглеродни квоти и балансираща енергия, които обаче според съдиите са икономически обосновани и трябва да се вземат предвид при изчисленията на регулатора. Точно затова аргументите на КЕВР не са приети и ВАС е отменил решенията на комисията от 1 юли 2017 г., с които са били определени цените на въпросните топлофикации.
Съобразявайки се със съда, сега КЕВР издава нови решения за съответния минал регулаторен период, в които са отразени пълните разходи за гориво, CO2 и балансиране, като за покриването им са увеличени цените на тока и парното.
Кой колко взима?
Най-голяма промяна има при топлофикация “Перник”. Общият обем на необходимите приходи за периода 1 юли 2017 г. – 30 юни 2018 г. при нея е повишен от 59.9 млн. до 70 млн. лв., или с над 10 млн. лв. При русенската топлофикация пък допълнителните средства са 8 млн. лв. Дружествата във Враца и Плевен получават съответно 1.4 и 1 млн. лв., това в Бургас – 700 хил. лв., а най-малко взима топлофикацията във Велико Търново – 100 хил. лв, пише www.capital.bg.
Заглавието е на “Зов нюз”