В селото празникът е известен като ”Игнат”, чества се на 20-ти декември.

По традиция в навечерието му домакинята омесва две пити:

monsieur bobo vratsa

неголяма кръгла питка, нашарана с малки топчета – “стоката”, с кръг от тесто – “оградата на двора” и втора, по-голяма, украсена с поставени върху нея хлебни пиленца, които обикновено са толкова на брой, колкото са децата в къщата.

Привечер домъкинът или дядото завежда децата пред курника (кокошарника), като занася малката питка, шарена сол и дълго бяло платно.

Платното застилат пред курника. Стопанинът застава в единия му край, а децата в другия.

Той търкулва пипата толкова пъти, колкото са децата. Те я посрещат – от най-голямото до най-малкото, вдигат я с двете си ръце високо над главата и наричат:
–    Да се натъркалят много пилета в полога!
–    Да се народят много агънца в кошари!
–    Кравата да отели женско теле!
–    Свинята да има десет прасенца!…

Стопанинът разчупва питката, като внимава трохите да падат върху платното, за да не бягат пилетата през оградата в комшиите.

Подава от хляба на децата – “да си топнат в шарената сол, „за да се люпят все шарени пиленца”.

Всички заедно се прибират в къщи, където стопанката запалва свещ върху по-голямата пита и отново нарича за по-голям приплод сред птици и животни.

Преди да разчупят тази пита, всяко дете си взема по пиленце от нея и го поставя в специално приготвения шиник зад вратата, в който вече има слама и няколко ореха.

В зори на самия Игнат се следи кой пръв ще дойде в дома.

Ако е добър гостенинът – пускат го да влезе, ако е лош – отпращат го да си върви.

Гостът отскубва малко от сламата, с която са покрити дуварите и я поставя в шиника.

Ако забрави да стори това, поставят го да седне в шиника “да мъти” и го карат два-три пъти ”да изкуткудяка”– за да не стават кокошките, когато легнат да мътят.

В този ден нищо не се изнася от дома, ”за да не се изнесе късметът от къщата”.

Цялата символика на празника е сварзана с надеждата новата година да бъде по-богата.

В дома да се ражда повече стока, да са пълни оборите и дворовете с богат приплод, а къщата  – с радост, късмет и веселие.

Обичаят е записала Петя Русинова. Нейните възпитаници от ателие “Празникът и хлябът от раклата на баба”  го пресъздават и сами месейки, “шарайки” и опичайки обредните хлябове – http://kartanavremeto-vratsa.org