На 7-ми юли Българската митническа администрация отбелязва професионалния си празник.
Още в първите си години митниците започват да водят и статистика за вноса и износа, става ясно от алманаха „Статистика за търговията на Княжество България за 1883-1884 г.”. Справката съдържа информация за вида стока, количеството, държавата на произход или направлението и пункта, през който е преминал товарът.
Веднага след Освобождението в митниците работят Захари Стоянов и Никола Обретенов. Захари Стоянов е писар, а Обретенов попълва декларации в Митница Русе. Писателят и общественик Михалаки Георгиев организира приемането на управлението на Митница Видин от Шекир Ефенди и набира персонал за българската митническа администрация, а по-късно става и главен ревизор на митниците – отговорен пост към Министерство на финансите. Революционерът Георги Хаджи Денков се осланя на опита си в кантората на братята Евлоги и Христо Георгиеви в Букурещ и става първият управител на Митница Свищов.
Първата жена в Софийската митница започва работа през 1948 г. и за 20 години се издига до заместник-началник на митницата.