Site icon Zov News – Новините от Северозападна България

След като блокира сделката! КЗК изведнъж разреши на Еврохолд да купи ЧЕЗ

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) изведнъж реши да разреши на “Еврохолд” да купи българските дружества на “ЧЕЗ груп”, независимо че само преди няколко месеца беше против и блокира сделката. Последва оспорване и съдебно дело, след което магистратите разпоредиха в края на юни т.г. на антимонополната комисия да види случая още веднъж. Сега КЗК се произнася скоростно и коренно различно от първия път, като вече разрешава сделката, пише Сега.

monsieur bobo vratsa

“КЗК разреши на Еврохолд България АД да придобие контрол върху дъщерните дружества на ЧЕЗ Груп в България. Разрешението за придобиване е чрез специално създадената Eastern European Electric Company B.V. (EEEС), 100% собственост на
Еврохолд. Придобиването на дружествата на ЧЕЗ Груп е част от стратегията на Еврохолд за навлизане на нови регулирани пазари в Югоизточна Европа и за създаване на водеща регионална ютилити компания”, се казва в официално съобщение на “Еврохолд” (https://www.eurohold.bg/news/2020/eurohold-got-approval-from-bulgaria’s-competition- authority-to-acquire-cez-group-business-in-bulgaria-739.html) от четвъртък, 29 октомври.

Пак там се посочва, че интеграцията на дружествата на ЧЕЗ Груп в България в структурата на Еврохолд ще бъде подпомогната от енергиен борд от български и международни експерти с повече от 25 години опит в енергетиката и заемали ръководни позиции в големи енергийни предприятия в Източна Европа – Гари Левсли, Дан Каталин Станку и Георги Миков. Сегашният висш мениджмънт на ЧЕЗ България ще запази позициите си, за да се гарантира приемственост в управлението, добавят от “Еврохолд”.

“Разглеждаме сделката за ЧЕЗ като стъпка към навлизането ни в енергийния бизнес и възможност за диверсификация на портфолиото ни. Еврохолд има солиден опит на регулирани пазари и в придобиването и интеграцията на нови дружества в различни сектори. През изминалите 20 години сме реализирали около 30 придобивания и сме натрупали значителна експертиза”, коментира Васил Стефанов, ръководител „Придобивания и Сливания” в Еврохолд България, цитиран в официалното съобщение.

В един от наскоро появилите си записи, на който се чува глас, напомнящ гласа на премиера Бойко Борисов (https://www.segabg.com/node/145787)се говори именно за “Еврохолд”. В него мъжът се заканва “да размаже физиономията” на собственика на компанията “Еврохолд”. “Иначе раздуйте това, че вкарах КФН по „Еврохолд”, на тоя да му размажа физиономията, че не се съобразява с мене, това е много важно!”, нарежда мъжът на човека отсреща, който явно отговаря за медийна стратегия. За проверка на Комисията за финансов надзор срещу „Еврохолд България“ АД и три застрахователни дружества от групата на холдинга се разбра на 24 юни 2019 г. Само 4 дни по-рано стана ясно, че компанията е постигнала споразумение за покупка на “ЧЕЗ България”. Точно в края на годината Комисията за защита на конкуренцията не позволи продажбата. В края на тази година пък последва пълен обрат.

Чешката ЧЕЗ направи серия неуспешни опити (https://www.segabg.com/hot/category- economy/sudut-pisa-dvoyka-na-kzk-za-sdelkata-evrohold-chez)да се отърве от активите си в България. Първо антимонополният регулатор забрани на “Интерком” на Гинка Върбакова да финализира сделката, а след това отказа и на далеч по-сериозния кандидат – финансовата група “Еврохолд”.

Иначе за продан са седем компании от семейството на ЧЕЗ у нас – “ЧЕЗ България“, „ЧЕЗ Разпределение България“, „ЧЕЗ Електро България“, „ЧЕЗ Трейд България“, „Фри Енерджи Проджект Орешец“, „Бара Груп“ и „ЧЕЗ Информационни и комуникационни технологии България“.

Миналата есен КЗК отхвърли проектосделката с “Еврохолд”, като постави рекорд по бързо произнасяне. В началото на октомври 2019-а регулаторът сам обяви, че започва “задълбочено проучване”, което по принцип продължава с месеци. Но в този случай “задълбочаването” отне на КЗК няколко работни дни. Работата на КЗК се отличи не само със скорост, но и с оспорените пред съда аргументи. КЗК обясни, че не допуска сделката, защото, ако “Еврохолд” придобие активите на ЧЕЗ, можело да злоупотребява с пазарната си сила и да навреди на конкурентите. По-конкретно комисията посочва, че един

от бизнесите на “Еврохолд” е да издава застрахователни гаранции на търговци на електроенергийната борса, а “ЧЕЗ Трейд”, а и “ЧЕЗ Електро” са именно търговци на ток.

 

 

Exit mobile version