Site icon Zov News – Новините от Северозападна България

Проблемни аспекти при изработването на модел за реформа на съдебната карта

През последните месеци в правните среди и в българското общество с особено внимание се наблюдават действията на Висшия съдебен съвет (ВСС) относно реорганизацията на териториалното разположение на съдилищата в Република България, придобило публичност като „реформа на съдебната карта”. По този повод представяме втората част на изследването на Правната програма на ИПИ: „Съдебната карта. Ефекти от прилагане на Модел 4, разработен от Висшия съдебен съвет”. В съдържателен план сме се спрели на четири основни компонента:

С поредица действия съдийската колегия (СК) на ВСС избра т. нар. „Модел 4”, по който да бъде извършена промяната на съдебната карта на страната[1]. Тази дейност Съветът изпълни по проект „Създаване на модел за оптимизация на съдебната карта на българските съдилища и прокуратури и разработване на Единна информационна система на съдилищата”, финансиран със средства от ЕС, като само за последната му фаза на ВСС бяха изплатени 346 587,59 лв. Накратко планът за действие на Съвета почива на разбирането за реорганизация на районните съдилища в страната чрез драстично стесняване на родовата им подсъдност за сметка на разширяване подсъдността на окръжните и апелативните съдилища. В този случай следва да бъдат закрити редица районни съдилища, в които не може да бъде запазена специализацията на съдиите и трансформирането им в териториални отделения към най-близкия съседен районен съд.

Постигнатите на този етап резултати от страна на осмия състав на ВСС са повече от незадоволителни и основателно предизвикаха съпротива както в правните среди, така и сред местните общности, най-потърпевши от мерките за изпълнение на реорганизацията на съдебната карта.

Основните проблеми при разработването на Модел 4 се свеждат до:

Практическото приложение на Модел 4 води до:

В заключение

В този смисъл това начинание от компетентността на Съвета само по себе си бе възможност и за решаване в съвкупност на ключови проблеми за съдебната власт, свързани с неумелото провеждане на конкурсната дейност, неефективното разходване на бюджета, скъпата и зле организирана модернизация в областта на електронното правосъдие. Към края на оставащия мандат на осмия състав на ВСС отново можем да заключим, че настоящото му устройство и начин на функциониране благоприятстват безотговорното поведение на множество от членовете му, а въпросите по администриране на съдебната власт се изпълняват неумело и на висока за обществото цена.

Анализът е достъпен тук.

 

Exit mobile version